BieganieŁódź Maraton 2012Maratony - 2012

Krótka historia maratonu Dbam o Zdrowie w Łodzi

Historia maratonu w Łodzi sięga roku 2004. Wtedy odbył się pierwszy bieg na dystansie maratońskim w Łodzi. Przez 6 kolejnych lat impreza odbywała się w maju. Niestety wycofanie się sponsora tytularnego spowodowało, że w roku 2010 po raz pierwszy od 6 lat bieg się nie odbył. W czasach kiedy popularność biegania zaczęła w Polsce gwałtownie rosnąć w trzecim pod względem liczby ludności mieście w Polsce położonym w centralnej, wygodnej komunikacyjnie części kraju powstała pewna luka. Biegacze to wyczuli i wiele osób zastanawiało się jak spowodować aby bieganie na dystansie maratońskim wróciło do Łodzi.

Jak ktoś kiedyś powiedział: “jedyną, trudniejszą od maratonu do zorganizowania imprezą jest tylko Tour de Pologne” okazało się, że pomysł to jedno a sfinalizowanie go to drugie. Nikt nie czuł się na siłach podjąć tego wyzwania a znalezienie sponsora wydawało się wyjątkowo trudne. Aby impreza mogła się odbyć po jedynie rocznej przerwie czyli w roku 2011 dodatkowo sytuację komplikowała kwestia wyborów samorządowych jesienią 2010 roku. Trudno było oczekiwać, że odchodząca ekipa samorządowców będzie chciała albo będzie mogła podejmować tak ważne decyzje jak współuczestnictwo w organizacji maratonu łódzkiego.

O całej sytuacji dowiedział się łodzianin, miłośnik sportu, zasłużony dla miasta między innymi poprzez stworzenie ponad 20 lat temu firmy, która obecnie zatrudnia kilka tysięcy mieszkańców miasta – Jacek Szwajcowski. Wyraził wstępną gotowość firmy, której jest prezesem, do sponsorowania maratonu w 2011 roku pod warunkiem, że miasto będzie zainteresowane współuczestnictwem w organizacji.

W wyborach samorządowych łodzianie wybrali na prezydenta miasta panią Hannę Zdanowską, która okazała się być małżonką biegacza-maratończyka. Małżonek pani Prezydent brał udział biegach maratońskich w różnych miastach na świecie a pani Prezydent z nim podróżowała. Widziała jak istotny wpływ na wizerunek miasta mają dobrze zorganizowane masowe imprezy biegowe. Podczas jednej z konferencji prasowych prezydent Zdanowska powiedziała: – Z moją drugą połową, która uprawia biegi, zjeździłam kawał świata i poznałam klimat towarzyszący maratonom. Cieszę się, że takie zawody ma też Łódź. Maraton to wspaniałe narzędzie promocyjne. 

Pomysł reaktywacji biegu maratońskiego trafił na dobry grunt. Z jednej strony sponsor, solidnie osadzony w Łodzi zainteresowany propagowaniem zdrowego trybu życia a z drugiej strony prezydent miasta, którego celem jest budowa dobrego jego wizerunku. Brakowało trzeciego elementu – firmy, która by była w stanie w krótkim czasie profesjonalnie zorganizować tak skomplikowaną imprezę.

Firma Sport Evolution z Piaseczna, organizator triathlonu w Suszu na początku 2011 roku trafiła do Łodzi w celu organizacji grup treningowych do Suszu. Szczęśliwie dla wszystkich zainteresowanych doszło do rozmów na temat organizacji Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie między sponsorem, miastem i firmą organizatorem. To był styczeń 2011r. Po wstępnych uzgodnieniach chęć współpracy wyraziły wszystkie strony i wtedy pojawiła się kwestia daty imprezy.

Tradycyjnie maraton w Łodzi odbywał się w połowie maja ale po roku przerwy termin został zajęty na organizację maratonu przez inne miasto. Tym sposobem, chcąc zorganizować imprezę przed latem ale jak najwcześniej aby prawdopodobieństwo wysokich, letnich temperatur było mniejsze padło na pierwszy weekend czerwca z założeniem, że na przyszłe edycje nastąpi próba znalezienia lepszego z punktu widzenia biegaczy terminu.

Do organizacji zaangażował się znany łódzki trener lekkoatletyczny Jacek Chmiel, który jest autorem wstępnej propozycji trasy oraz wielu miłośników biegania zrzeszonych w łódzkich klubach biegaczy. Ze strony sponsora największy udział w sukcesie reaktywacji biegania po Łodzi miała osoba zajmująca się wizerunkiem firmy-sponsora pani Renata Borkowska-Kubiak. Ona dbała aby każdy uczestnik imprezy mógł się czuć jak zwycięsca a pani Ewa Wasiak. wiceprezes firmy sponsora tytularnego zadbała między innymi o atrakcyjną zawartość pakietów startowych.

Sponsor, miasto i organizator podpisali wstępną umowę na wspólną organizacje imprezy na kolejnych 5 lat.

Ze względu, że najbardziej optymalne warunki pogodowe do biegania występują w kwietniu począwszy od roku 2012 termin imprezy będzie kwietniowy. Warunki pogodowe są bardzo ważne dla maratonu Dbam o Zdrowie ponieważ organizatorzy spodziewają się i dołożą wszelkich starań aby impreza stała się jedna z najważniejszych maratonów w Polsce oraz ważną imprezą europejską. Pan Jacek Szwajcowski, prezes głównego sponsora na konferencji prasowej powiedział: – W naszym maratonie pobiegnie mniej zawodników niż w Bostonie, Nowym Jorku czy Berlinie, ale to kwestia czasu. Moda na bieganie jest coraz bardziej powszechna.